|
J. K. Rowling
desanym s desapm is londoniak voltak. Egy vonaton tallkoztak tizennyolc ves korukban, ami a King's Cross plyaudvarrl indult, s a skciai Arbroathba tartott; apm a Kirlyi Haditengerszetbe kszlt bellni, anym pedig a W.R.E.N.-be (ami a Kirlyi Haditengerszet ni vltozata). desanym azt mondta fzik, desapm pedig felajnlotta, hogy bjjon is a kabtja al. Kicsit tbb, mint egy v mlva hzasodtak ssze, tizenkilenc ves korukban.
Otthagytk a haditengerszetet, s Bristol klterletre kltztek, Nyugat-Angliba. Anym hszves korban szlt meg engem. Kerek baba voltam. A Blcsek Kvben tallhat lers, ami a fotkon tallhat "jkora, rzsaszn strandlabdaszersget brzolt, amit klnbz pomponos sapkk dsztettek" rm is rvnyes lett volna a korai veimben.
A testvrem Di, egy vvel s tizenegy hnappal utnam rkezett. Legels emlkem a szletsnek napjrl val, vagy legalbbis a legkorbbi ismert idej emlkem. Arra hatrozottan emlkszem, hogy egy darab gyurmval jtszottam a konyhban, mikzben apm ki-be rohanglt, futkosott a konyha s a szobjuk kztt, ahol desanym vajdott. Biztosan nem kitallt emlk, mert ksbb egyeztettem a rszleteket anymmal. Arrl is lnk kp maradt a fejemben, hogy egy kicsivel ksbb desapmmal kz a kzben bementnk a szobjukba, ahol desanym hlingben fekdt az gyban, mellette a sugrzan szp kistestvrem, aki teljesen meztelen volt, rengeteg haj bortotta a fejt, s krlbell gy nzett ki, mint egy tves gyerek. Br biztos vagyok benne, hogy mg gyerekknt szttem ezt a bizarr hamis emlket innen-onnan hallott mendemondk alapjn, de mg mindig nagyon lnken villan be ez a kp, ha Di szletsre gondolok.
Dinek mindig is - mg most is - nagyon stt, majdnem fekete haja volt, s olyan sttbarna szeme, mint desanynknak. Nlam mindig sokkal szebb volt (mg most is). Ennek, gondolom ellenslyozsra, szleim gy gondoltk, hogy akkor biztos n vagyok 'az okosabbik'. Mindketten lzadoztunk az ilyesfajta beskatulyzs ellen. Szerettem volna, ha nem lennk olyan szepls-strandlabdaszer, Dit pedig, aki ma mr gyvdknt dolgozik, rthet mdon idegestette, ha senki nem vette szre, hogy csinos pofijn kvl esze is van. Valsznleg ez lehetett annak az oka, hogy gyermekkorunk hromnegyed rszt, szk ketrecben sszezrt vadmacskk mdjra vgigveszekedtk. Di a mai napig riz egy kis heget pp a szemldke felett, amit akkor szerzett, mikor hozzvgtam egy elemet - nem gondoltam, hogy eltallom, azt hittem majd kitr az tjbl! (Ez persze nem vgasztalta anymat egy cseppet sem; mg sosem lttam olyan mrgesnek, mint akkor).
Ngyves koromban, Winterbourne-ba kltztnk, ami szintn Bristol krnykn tallhat. Az j hzunk EMELETES volt, ez Dit s engem arra sarkallt, hogy egy hegytetejn zajl tragdia vgt jtszuk el jra meg jra. Ebben, egyiknk a legfels lpcsfok szln llva, a msik kezbe kapaszkodva "lgott" s mindenfle megvesztegetses s zsarolsos eszkzzel knyrgtt letrt, mieltt a "vesztbe" zuhant. Erre egyszeren nem tudtunk runni. Azt hiszem utoljra kt ve jtszottuk karcsonykor; a kilencves lnyom cseppet sem tallta mulatsgosnak.
Amikor pp nem veszekedtnk, Di s n nagyon j bartok voltunk. Sok trtnetet talltam ki neki, s nha r sem kellett lnm, ha azt akartam, hogy vgighallgassa ket. A trtneteket gyakran eladtuk. Rendezi munkm sorn llandan parancsolgattam, de Di trte, mert ltalban kapta a fszerepet.
Sok gyerek lakott akkoriban a krnyknkn, kztk egy testvrpr, akiket Potternek hvtak. Mindig is tetszett a nevk, ellenben a sajtommal 'Rowling' (ahol az els sztagot inkbb gy kell kiejteni, mint a 'row' azaz evezs, nem pedig gy mint a 'row' vagyis veszekedst), ami sok szvicchez vezetett, mint pl. a 'Rowling stone' vagy 'Rowling pin' stb. Egybknt a fent emltett testvrpr fi tagja azta az jsgban is feltnt, ahol azt nyilatkozta, hogy 'Harry'. Az desanyja azt is elmeslte az jsgrknak, hogy mi ketten szvesen ltztnk varzslnak. Termszetesen egyik sem igaz: igazsg szerint csak arra emlkszem a fival kapcsolatban, hogy egy 'Chopper'-ja volt, a 70-es vekben mindenki ilyen biciklire vgyott, s egyszer Di-hez vgott egy kvet, mire n jl fejbe vertem egy manyag karddal (csak nekem volt szabad Di-t doblni).
Szerettem Winterbourne-ben iskolba jrni. Nagyon nyugodt krnyezet volt; sokat agyagoztam, rajzolgattam, trtneteket rtam, s ezzel tkletesen elvoltam. Habr szleimnek mindig az volt az lma, hogy vidken ljnk, gy kilenc ves korom krl kltztnk utoljra, Tutshill-be, egy Chepstow melletti walesi faluba.
A kltzs majdnem pontosan egybeesett legkedvesebb nagyszlm, Kathleen hallval, akinek a nevt ksbb felvettem, amikor plusz kezdbetre volt szksgem. Semmi ktsg, az els gysz rzse befolysolta j iskolm irnti rzelmeimet is, amit egyltaln nem kedveltem. Egsz nap a felnyithat tetej padunkban ltnk, s a tblt bmultuk. reg tintatart mlyeds voltak a padon, az n asztalomon pedig volt egy msodik "lyuk" is, amit az elz vben itt l fi kapart ki valsznleg a krzje hegyvel. Bizonyra szp csndben dolgozott, hogy a tanr ne vegye szre. Szerintem risi teljestmny volt, gy n is folytattam a lyuk mlytst sajt krzmmel, gy mire elhagytuk a termet v vgn, a hvelykujjam knyelmesen elfrt a nylsban.
A Wyedean-i kzpsikolban, ahov 11 vesen kerltem, tallkoztam Sean Harrisszel - a Titkok Kamrja ajnlsa neki szl - volt az eredeti Ford Anglia tulajdonosa. volt az els bartom, aki megtanult vezetni, s az a trkiz-fehr aut jelentette a SZABADSGot szmomra. Nem kellett tbb desapmat krlelni, hogy vigyen el valahova, ez a vidki tindzserek letben taln a legrosszabb dolog. A Sean autjval val szguldozs legkedvesebb tinikori emlkeim kztt tallhat. volt az els szemly, akivel komolyan beszltem terveimrl, arrl, hogy r leszek, s volt az egyetlen, aki gy gondolta sikeres leszek, ami jval tbbet jelentett nekem, mint azt valaha elmondhattam volna neki.
desanym megbetegedse volt a legrosszabb dolog, ami tinikoromban trtnt. A szklerzis multiplexet diagnosztizltk nla, amely a kzponti idegrendszer megbetegedse. Ekkor 15 ves voltam. Br sokan meglnek tmeneti tnetmentessget betegsgk lefolysa alatt, ilyenkor a rosszabbods megll egy idre, vagy akr javuls is bellhat, desanymnak nem volt ilyen szerencsje; a diagnzis pillanattl kezdve lassan, de biztosan romlott az llapota. Sokan titokban azt hiszik, hogy desanyjuk elpusztthatatlan; iszonyatos sokknt rt, hogy gygythatatlan betegsge van, s mg gy sem tudtam felfogni, mit jelent ez a diagnzis.
1983-ban fejeztem be a kzpiskolt s a dl-Anglia partjainl tallhat Exeteri Egyetemen tanultam tovbb. Francia szakon, ami hiba volt; szli nyomsnak engedve vettem fel a 'hasznos' modern nyelvet, az 'ez-meg-mire-lenne-j' angollal szemben. Hatrozottabbnak kellett volna lennem. A j rsze az volt a dolognak, hogy egyves prizsi tanulmnyutat jelentett, ami az egyetemi oktats rszt kpezte.
Miutn lediplomztam, Londonban dolgoztam; a leghosszabb idt az Amnesty Internationalnl tltttem, annl a szervezetnl, amely az emberi jogokrt harcol az egsz vilgon. 1990-ben azonban az akkori bartom s n gy dntttnk, hogy Manchesterbe kltznk. Egy htvgi laks-vadsz akci utn, amikor hazafel utaztam a vonaton trtnt, hogy Harry Potter tlete egyszeren belepottyant a fejembe.
Hatves koromtl szinte folyamatosan rtam, de mg soha nem voltam ilyen izgatott egy tletem miatt sem. Legnagyobb elkeseredsemre, nem volt nlam hasznlhat toll, s tl flnk voltam ahhoz, hogy mstl krjek klcsn. Azt hiszem, ez egy j dolog volt vgl is, mert csak ltem, s gondolkodtam ngy (ksett a vonat) rn keresztl, gy minden rszlet lassan kialakult a fejemben, s a nyeszlett, fekete haj, sebhelyes, szemveges fi, aki nem tudta, hogy varzsl, folyamatosan egyre valsabbnak tnt. Ha lassabban kellett volna gondolkodnom, hogy mindezt paprra vessem, a rszletek eltntek volna (azonban nha elgondolkodom mennyi mindent felejthettem ki azok kzl a gondolatok kzl, amik a vonaton szlettek, mire le tudtam csapni egy tollra).
Mg aznap este elkezdtem rni a Blcsek Kvt, br az els pr oldalnak kze sem volt ahhoz a vltozathoz, ami vgl a knyvben megjelent. Elkltztem Manchesterbe, az egyre bvl kziratommal, ami mindenfle fura irnyba kezdett terjeszkedni, valamint azokkal a jegyzetekkel egytt, melyek mr nem csak Harry els vre vonatkoztak. s mg ebben az vben, 1990. december 30-n trtnt valami, amely megvltoztatta egsz vilgomat s Harry-t is: meghalt az desanym.
Iszonyatos idket ltem t. desapm, Di s n teljesen letrtnk; csak 45 ves volt, s soha nem gondoltuk volna - taln mert nem tudtuk elviselni a gondolatt sem, - hogy ilyen fiatalon meghalhat. Emlkszem, gy reztem, mintha egy nagy darab macskak nyomn a mellkasom, sz szerint fjt a szvem.
Kilenc hnappal ksbb, ktsgbeesve menekltem Portugliba, ahol angol tanrknt helyezkedtem el egy nyelviskolban. Magammal vittem a tovbbra is bvl Harry Potter kziratomat abban a remnyben, hogy szabadidmben (dlutn s estnknt tantottam) folytathatom a knyvemet, mely sokat vltozott desanym halla ta. Harry halott szlei irnt rzett rzsei sokkal mlyebbekk, sokkal valsabbakk vltak. Portugliban tlttt els heteimben rtam a Blcsek Kvben lv kedvenc fejezetemet: az Edevis Tkrt.
Remltem, hogy mire visszatrek Portuglibl, egy ksz knyvet vihetek a hnom alatt. Igazbl sokkal jobbat vihettem haza: a kislnyomat. Tallkoztam, s hozzmentem egy portugl frfihoz, s br a hzassg nem mkdtt, letem legnagyszerbb dolgval ajndkozott meg. Jessicval egytt rkeztem Edinburgh-ba, ahol testvrem Di is lakott, ppen idejben, hogy egytt nnepeljnk 1994 karcsonyn.
gy gondoltam, hogy ismt tantani fogok, s tudtam, hogy ha nem fejezem be nagyon hamar a knyvet, akkor taln soha nem lesz alkalmam befejezni. Tisztban voltam vele, hogy egy flls tanr az oktats, osztlyozs s tanterv mellett egy kislnnyal egytt egyedlll szlknt elfelejtheti a szabadidejt. gy szinte mnikusan hajtottam, hogy befejezhessem a knyvet, s legalbb megprbljam kiadatni. Akrhnyszor Jessica elaludt a babakocsijban, berohantam a legkzelebbi kvzba, s rlt sebessggel rtam. Szinte minden este rtam. s aztn az egszet nekem kellett legpelnem. Nha szablyosan utltam a knyvet, mg akkor is, ha szerettem.
Vgl elkszlt. Betettem az els hrom fejezetet egy szp manyag tokba, s elkldtem egy gynknek, aki olyan gyorsan kldte vissza, hogy valsznleg mg aznap visszapostztk. A msodik gynk mr visszart, s krte a kzirat tbbi rszt. Ez volt egsz letem legjobb levele, br ssze-vissza kt mondatbl llt.
Az j gynkmnek, Chrisophernek, egy vbe kerlt, hogy kiadt talljon. Sokan visszautastottk. Vgl, 1996. augusztusban Christopher telefonlt, s elmondta, hogy a Bloomsbury 'ajnlatot tett'. Alig tudtam hinni a flemnek. 'Ki fogjk adni?' krdeztem kiss idita mdon. 'Tnyleg ki fogjk adni?' Miutn letettem a telefont, siktoztam s ugrltam; Jessica, aki ppen az etetszkben vacsorzott, elkpedve nzett rm.
s valsznleg tudjtok, hogy ezek utn mi kvetkezett. | |